IE Warning
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
 
 
 

ASBESTSİZ CONTALAR

 

TEMEL ÖZELLİKLER

 

Asbestsiz contalar; NBR bağlayıcılı aramid, sentetik, mineral fiberden oluşmaktadır. Asbest kullanımının artık tamamen ortadan kalktığı bugünlerde, sızdırmazlık elemanı olarak birçok noktada, asbest içermeyen, aramid fiber esaslı contalar kullanılmaktadır. Aramid fiber esaslı bu contalar; buhar hatları, soğuk su, sıcak su ve birçok kimyasal için idealdir. Asbest içermediklerinden dolayı sağlık açısından herhangi bir zararları yoktur ve asbestin conta olarak kullanıldığında ortaya çıkan dezavantajlarını bünyelerinde barındırmazlar.

 

Asbestsiz contalar, düşük, orta ve yüksek dereceli sıcaklık ve basınca karşı sızdırmazlık elemanı olarak kullanılmaktadır. Buhar, yağ, sıvı, gaz, asit, alkalinler, su, petrol, ve diğer kimyevi maddeler için ideal sızdırmazlık sağlarlar. Flanş yüzeyine yapışmazlar.

 

Talep üzerine ASME B16.21 ve DIN EN 1514-1 standartlarına uygun olarak ya da özel ölçülerde ve farklı formlarda, kullanım alanına göre seçilen asbestsiz contalık levhadan kesilerek imal edilmektedir. Çalışma şartları, sıcaklık, mekanik mukavemet, işletme basıncı, buhar gibi şartlar, contanın seçiminde önemli rol oynamaktadır. Bu contalar uygulama yerine ve sıcaklık limitine göre çeşitlendirilmektedirler.

KATALOGPDF
Asbestsiz Contalara Ait Katalog

Malzeme ÇeşitleriÜrün Görseli
Asbestsiz Düz Contalar; NBR bağlayıcılı aramid, sentetik, mineral fiberden oluşmaktadır. Düşük, orta ve yüksek seviye sıcaklıklar ve basınçlar için son derece uygun contalardır. Suya, gaza, buhara ve yağa dayanıklıdır.

Ölçü Tablosu İçin Tıklayınız

Asbestsiz Telli Grafitli Contalar; NBR bağlayıcılı aramid, sentetik, mineral fiberden ve AISI 316 kalite çelik tel takviyeden oluşmaktadır. Yüksek sıcaklığa dayanıklı contalardır. Hafif ve orta dereceli basınçlar için ideal bir üründür. Transformatör, kompresör, valf kapakları ve içten yanmalı motorlarda kullanılabilir. Suya, gaza, buhara ve yağa dayanıklıdır.

Ölçü Tablosu İçin Tıklayınız

Seramik Elyaf Contalar; Düşük oranda organik bağlayıcı ihtiva eden seramik elyaf esaslı bir malzemedir. Mükemmel izolasyon karakterine ve kolay işlenebilme özelliğine de sahip malzemenin ana özellikleri arasında esnek yapısı, yırtılmalara karşı dayanıklılığı, rahatlıkla katlanıp bükülmesi ve rulo haline getirilmesi sayılabilir. Malzemenin kimyasal kararlılığı ve izolasyon kabiliyeti 1260°C' ye kadar olan uygulamalarda aynen korunmaktadır. Üretiminde kullanılan organik bağlayıcı, ilk kullanımda yaklaşık 300°C'de yanarak malzemenin bünyesinden ayrılmaktadır. Otomotiv endüstrisinde, baca ve egzos gazı bağlantılarında, yangına karşı korunmada, esneklik gerektiren uygulamalarda, ısıl işlem uygulamalarında, ısı engeli ve izolasyon contası oluşturmada ve bu gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Ölçü Tablosu İçin Tıklayınız

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 

Levha Kalınlıkları
0,5 mm
1 mm
1,5 mm
2 mm
3 mm
4 mm
5 mm

Çalışma Sıcaklığı
Minimum -200°C ile
Maksimum +300°C arasında değişen sıcaklık

Çalışma Basıncı
– 50 bar ile maksimum 120 bar arasında değişmektedir.